Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe, to niekorzystne zmiany skórne, spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Zmiany te są niekorzystne, choć nie szkodzą zdrowiu. Główny problem z nimi bierze się stąd, że wyglądają nieestetycznie, są bardzo widoczne i szpecą skórę. Brodawki wirusowe są wypukłe i ciemne. Mają one postać gładkich lub chropowatych narośli na skórze. Narośle te atakują poszczególne partie ciała. To, która część ciała pokryje się brodawkami, uzależnione jest od szczepu wirusa, który zaatakuje organizm.

Brodawki wirusowe, rodzaje

Brodawki wirusowe dzielimy na; brodawki twarzy, brodawki szyi i dekoltu, brodawki dłoni i stóp oraz brodawki okolic intymnych. Najczęściej występującą odmianą brodawek, są brodawki dłoni i stóp. Brodawki twarzy i okolic intymnych, występują znacznie rzadziej. Wszystkie brodawki mają to do siebie, że bardzo łatwo można się nimi zarazić. Do zarażenia się brodawkami wirusowymi, nie trzeba wiele. Wystarczy stanąć bosą stopą w miejscu, gdzie przed chwilą stał ktoś, kto ma tę przypadłość. Wystarczy przywitać się z osobą, która ma brodawki na palcach. Wystarczy skorzystać z czyjegoś ręcznika, klapek lub szlafroka. Brodawki wirusowe, dzielimy także na zwykłe, płaskie i płciowe. Brodawki zwykłe, zazwyczaj umiejscawiają się na dłoniach i stopach. Brodawki płaskie atakują przede wszystkim twarz. Brodawki płciowe pojawiają się w okolicach narządów płciowych. Brodawki, to problem, który dotyka głównie dzieci. Czasami dotyczy on nastolatków. Najrzadziej, zmiany tego typu, pojawiają się w życiu dorosłym. Na brodawki, zwane potocznie kurzajkami, narzeka około dziesięć procent populacji. Brodawki wirusowe pojawiają się u osób, których odporność jest chwilowo obniżona. Pojawieniu się brodawek, sprzyjają także małe uszkodzenia skóry, takie jak zadrapania i ranki.

Brodawki wirusowe, leczenie

Leczenie brodawek wirusowych do łatwych nie należy. Trudność tego leczenia, polega przede wszystkim na osiągnięciu zadowalającej skuteczności. Leczenie miejscowe brodawek płaskich, polega na stosowaniu pochodnej witaminy A, zwanej retinoiną. W przypadku brodawek zwykłych, leczenie to polega na stosowaniu kwasu salicylowego. Terapia jest długa i codzienna. Brodawki wirusowe, potrafią pojawiać się i znikać, niezależnie od tego czy i jak długo się je leczy. Brodawki wirusowe, można usuwać krioterapią, laserem lub przy pomocy skalpela. Krioterapia, to niszczenie zmian, przy pomocy ciekłego azotu. Laser niszczy brodawki, odpowiednio dobraną wiązką światła. Chirurg usuwa brodawki dużego rozmiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *