Brodawki na stopach

Brodawki na stopach

Na skórze naszego ciała, od czasu do czasu, pojawiają się nieciekawie wyglądające zmiany. Należą do nich kaszaki, prosaki i kurzajki zwane także brodawkami. Czym są brodawki? Brodawki to zmiany skórne o charakterze grudkowym. Występują na różnych częściach ciała, głównie na dłoniach i stopach. Brodawki (kurzajki) niestety są zaraźliwe. Zarażamy się nimi bardzo łatwo, gdyż dotyczą części ciała, którymi najczęściej stykamy się z otoczeniem. Dłońmi witamy się z ludźmi i dotykamy różnych przedmiotów. Stopami dotykamy różnych powierzchni. Za powstanie brodawek odpowiedzialne są wirusy.

Leczenie brodawek stóp

Brodawki stóp trudno się leczy, ponieważ schorzenie powraca równie nagle, jak zniknęło. Często, trudno dociec, dlaczego brodawki zniknęły ze stóp i skąd się pojawiły. Błędem jest samodzielne ścinanie i obrywanie brodawek. Nie eliminuje to problemu. Wręcz przeciwnie: ścięte i oberwane brodawki, rozprzestrzeniają się jeszcze szybciej.

Preparaty miejscowe na brodawki

Brodawki można smarować, przystosowanymi do tego celu preparatami punktowymi. Stosowanie tych preparatów, przypomina nieco nakładanie lakierów na paznokcie. Lakier nakłada się na brodawki małym pędzelkiem. Trzeba to robić systematycznie i przez dłuższy czas, około dwóch miesięcy. Krótsze kuracje, nie przynoszą zadowalających efektów.

Maści na brodawki

Jeśli brodawki pojawiają się na podeszwach lub przy paznokciach stóp, najlepiej leczyć je maściami zawierającymi kwas salicylowy. Czynnik aktywny tych maści, stopniowo uszkadza kolejne warstwy brodawek.

Medycyna naturalna na brodawki stóp

Natura dostarcza kilku leków, zwalczających brodawki stóp. Jednym z nich jest wyciąg z rośliny zwanej glistnikiem, a konkretnie z jej łodygi. Glistnik, to zielarska nazwa jaskółczego ziela. Brodawki stóp, można też zwalczać przy pomocy odpowiedniej diety. Przydatne są tu pokarmy bogate w witaminę A.

Zabiegi na brodawki stóp

Najszybszymi sposobami pozbywania się brodawek stóp, są zabiegi, wykonywane przez różnych specjalistów. Krioterapia, to wymrażanie zmian, przy pomocy ciekłego azotu. Niska temperatura niszczy brodawki. Zmiany tego typu, usuwa się także przy pomocy laserów. W tym wypadku, brodawki niszczone są przez silne promienie lasera. Brodawki można także usuwać chirurgicznie. Zabiegi takie, polegają na wycięciu zmiany i dokładnym oczyszczeniu danego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *