Blizny po trądziku

Blizny po trądziku

Każdy z nas ma za sobą fazę życia, w której na twarzy pojawiały się niechciane, a uporczywe zaskórniki i pryszcze. Uciążliwość ta, jest typową przypadłością wieku dorastania. Specjaliści zwracają uwagę na to, iż nie jest to żadne zaburzenie. Trądzik młodzieńczy, zwany także pospolitym, jest naturalną konsekwencją hormonalnego dojrzewania organizmu. Trądzik młodzieńczy może mieć różny stopień nasilenia. Jedni narzekają na to mniej, inni bardziej. Krosty, wypryski i wągry, atakują najczęściej czoło, okolice nosa, skronie tuż przy włosach i brodę. Trądzik pospolity przebiegający łagodnie, nie pozostawia po sobie żadnych śladów. U niektórych nastolatków, przypadłość ta przybiera ostrą postać. Wtedy nie pomagają zwyczajne środki, takie jak codzienna higiena twarzy, stosowanie żeli, płynów i maseczek oczyszczających skórę. Nie skutkują też preparaty wysuszające i ściągające. Ostra postać trądziku pospolitego, wymaga leczenia lekarskiego. Leczenie to polega na dobraniu odpowiedniej terapii antybiotykowej, którą stosuje się doustnie i miejscowo na zmiany. Po ostrej postaci trądziku, na twarzy mogą pozostać trwałe ślady, zwane bliznami potrądzikowymi.

Blizny po trądziku

Jeśli trądzik ma postać znacznego odczynu zapalnego, podczas gojenia się zmian, dochodzi do bliznowacenia. Blizny po trądziku, mogą mieć postać przerostów, wgłębień lub przebarwień. Blizny takie mogą być bardzo nieestetyczne i poszarpane. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku trądziku ropowiczego. Trądzik skupiony dotyczy głównie mężczyzn i pozostawia blizny nie tylko na twarzy, ale i na pośladkach, pod pachami i w pachwinach. Po trądziku bliznowcowym, pojawiają się przerosłe i wypukłe blizny. Ten typ trądziku często występuje na karku. Trądzik samouszkadzający: ten typ występuje głównie u pań i pozostawia po sobie blizny, w postaci liniowych i wielokątnych zadrapań. Zadrapania są skutkiem nieumiejętnego usuwania zmian.

Usuwanie blizn po trądziku

Brzydkie i widoczne blizny po trądziku, można usuwać różnymi metodami. Dobrze działają tu głębokie peelingi ścierne, na przykład mikrodermabrazja. Zniszczone obszary naskórka, ścierane są przez specjalną głowicę zaopatrzoną w maleńkie kryształki diamentów. Równie dobre efekty dają głębokie peelingi chemiczne, które za pomocą kwasów, rozpuszczają komórki naskórka. Blizny po trądziku usuwa się także za pomocą lasera. Dobrze sprawdza się ich wymrażanie ciekłym azotem, czyli krioterapia. Największe i najgłębiej usytuowane blizny usuwa się chirurgicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *