Bielactwo

Bielactwo

Bielactwo, to jedna z chorób skórnych, nazywana inaczej alpinizmem. Choroba ta nie zagraża zdrowiu, ale ma olbrzymi wpływ na jakość życia. Wpływ ten bierze się stąd, że często jest ona widoczna i trudna do ukrycia, ponieważ daje zmiany na skórze rozlane po całym ciele. Bielactwo może być wrodzone lub nabyte. Bielactwo wrodzone jest uwarunkowane genetycznie i obecne od początku do końca życia. Wrodzona postać bielactwa może dotyczyć całego ciała lub tylko wybranych fragmentów. Istotą tego schorzenia, są zaburzenia w rozmieszczeniu w skórze barwnika, czyli melaniny. Barwnik ten rozkłada się nierównomiernie, co powoduje, że skóra usiana jest białymi plamami. W uogólnionej postaci bielactwa, całe ciało ma kolor bardzo biały. Skóra jest przezroczysta i prześwitują przez nią żyły. U osób z alpinizmem brwi i włosy też są białe. Chorobie tej często towarzyszą trudności psychiczne, a także oczopląs i światłowstręt. Bielactwo wrodzone jest skutkiem uwarunkowanych genetycznie, nieprawidłowości w zakresie działania komórek barwnikowych skóry.

Bielactwo nabyte

Objawem tej choroby są białe plamy, których kształty są nieregularne, a krawędzie ciemniejsze niż środek. Plamy rozmieszczone są na całym ciele. Trwają intensywne badania nad przyczynami bielactwa nabytego, ale, jak do tej pory, nie udało się odpowiedzieć na pytanie, co stoi za tym schorzeniem. Doświadczenie kliniczne wskazuje na fakt, iż bielactwo nabyte, pojawia się jako skutek bardzo silnych i traumatycznych przeżyć. Choroba ta może pojawić się także, jako konsekwencja mechanicznych uszkodzeń skórnych. Bielactwo nabyte ma swoje przyczyny także w genach. Takie wnioski płyną z badań, które wykazują, że w licznych rodzinach, choroba ta powtarza się wielokrotnie.

Bielactwo, leczenie

Bielactwo samo w sobie, nie zagraża zdrowiu. Leczy się je głównie dlatego, że stanowi poważny defekt estetyczny. Ludzie z tą chorobą wyglądają nieco inaczej, a ich wygląd zwraca uwagę innych. Przez to czują się odmienni i wykluczeni. Najtrudniej poddaje się leczeniu bielactwo wrodzone które ma postać częściową. Nieco łatwiejsze do zaakceptowania jest bielactwo uogólnione. Wygląd jest inny, ale jednorodny. Pojedyncze białe plamy, rzucają się w oczy bardziej, niż bielszy, ale równomierny odcień skóry. Leczenie bielactwa obejmuje opiekę psychologiczną i medyczną. Leczenie medyczne, polega na stosowaniu sterydów i naświetlaniu plam specjalnymi lampami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *