Żylaki, objawy

Żylaki, objawy

Czym objawiają się żylaki? Żylaki, to tak naprawdę objaw poważnego zaburzenia funkcjonowania żył. Zaburzenie to polega na nieprawidłowościach w budowie ścian żylnych. Nieprawidłowości te, to nadmierne rozluźnienie żył, powodujące niewłaściwy przepływ krwi w tych naczyniach. Żylaki najczęściej pojawiają się w dolnych partiach ciała. Dzieje się tak, ponieważ z powodu grawitacji, krew trudniej dostaje się z tych partii ciała do serca. Na skutek częstego przebywania w pozycji stojącej i siedzącej z nogami skierowanymi do dołu, ściany żył muszą wykonywać wzmożoną pracę, by powstrzymywać cofanie się krwi do dołu. Cofanie to powinny uniemożliwiać zastawki żylne. Na skutek podwyższonego ciśnienia krwi, zastawki te przestają działać prawidłowo, skutkiem czego, następuje refluks krwi do dołu. Zalegająca w żyłach krew, poszerza je i pogrubia. Na początku zjawisko to jest niewidoczne. Wraz z rozwojem choroby, nabrzmiałe żyły zaczynają być widoczne pod skórą. Z czasem, drobne siniaki, plamki, pajączki i kreski, przekształcają się w duże i brzydko wyglądające wypukłości. Kończyny dolne, zwłaszcza łydki osób cierpiących na żylaki, pokryte są ciemnymi, wypukłymi pręgami.

Objawy wstępne

Wstępne objawy żylaków, to uczucie ciężkich nóg, ból w kończynach dolnych i małe zmiany widoczne pod skórą. Nogi bolą zwłaszcza po długim staniu. Niektóre żylaki nie dają żadnych objawów. Dzieje się tak w przypadkach, gdy rozszerzeniu ulegają żyły umiejscowione gdzieś głębiej. Bezobjawowo przebiegają na przykład żylaki macicy. Wykrywa się je przypadkowo podczas porodów lub badań USG brzucha. Podobnie ma się sprawa z żylakami powrózka nasiennego u mężczyzn. Choroba ta daje objawy dopiero w trzecim, najwyższym stadium zaawansowania.

Objawy specyficzne

Specyficzne objawy dają na przykład żylaki przełyku. Schorzenie to jest najczęściej konsekwencją poważnych chorób wątroby. Żylaki przełyku długo nie dają o sobie znać. Objawiają się wtedy, gdy ich stan jest tak zaawansowany, że żyły umiejscowione w przełyku zaczynają pękać. Objawami, po których rozpoznaje się żylaki przełyku, są nagłe i trudne do opanowania, krwotoki z ust. Bardzo przykre objawy dają też żylaki układu pokarmowego. Podobnie jak żylaki przełyku, długo nie odczuwa się ich istnienia. Żylaki układu pokarmowego rozpoznaje się wówczas, gdy pojawiają się krwawe wymioty, wymioty przypominające fusy od kawy i czarny stolec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *