Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

Blizny, to głębokie ślady na skórze powstałe w różnych okolicznościach. Blizny są najczęściej skutkiem urazów, zabiegów chirurgicznych lub chorób. Blizna, to trwały ślad, który widać na skórze już po wyleczeniu . Szczególnie trudne do zaakceptowania są blizny, umiejscowione w widocznych miejscach. Obecność blizn może zmieniać jakość życia. Wpływa bowiem na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Blizny zmieniają obraz własnej osoby, powodują poczucie odrzucenia, skrępowanie i wstyd. Dolegliwości związane z bliznami, mogą być naprawdę uciążliwe. Blizny pieką, bolą i swędzą. Niektóre blizny zmieniają funkcje poszczególnych części ciała. Na przykład blizna na powiece, może powodować nie domykanie się jej, a to z kolei wpływa na stan oka. Blizny to tkanki łączne, które w procesie gojenia, pojawiają się na miejscu tkanek uszkodzonych podczas zabiegów, na skutek urazów lub chorób.

Usuwanie blizn

Jak dotąd, nikt nie wymyślił sposobu na całkowite usuwanie wszelkiego rodzaju blizn. Pod pojęciem usuwania blizn, należy rozumieć istotne poprawianie wyglądu estetycznego tych miejsc. Poprawę wyglądu blizny, czyli zmniejszenie jej widoczności, osiąga się różnymi metodami. Są to metody laserowe, farmakologiczne i chirurgiczne. Usunięta blizna, to blizna bardzo słabo widoczna lub prawie nie widoczna. Mówiąc wprost, osoba poddająca się takim zabiegom, nadal spostrzega swoją bliznę, ale jej otoczenie może nie zauważać niewielkiego defektu na skórze.

Usuwanie blizn, efekty

Efekty usuwania blizn zależne są od wielu czynników. Po pierwsze zależą one od rodzaju blizny, czasu podjęcia leczenia i indywidualnych uwarunkowań danej osoby. Zaleca się, rozpoczęcie procesu usuwania blizn, zaraz po zagojeniu się miejsca, które uległo urazowi. Usuwanie blizn to nie jednorazowe zabiegi, ale cały proces leczenia, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat

Laseroterapia blizn

Ostatnie lata przyniosły znaczne postępy w zakresie usuwania blizn przy pomocy laserów. Odpowiednio dobrane leczenie tego rodzaju, zmniejsza widoczność i dokuczliwość blizn, z którymi jeszcze parę lat temu, nie dało się nic zrobić.

Farmakologia na blizny

Ogromną rolę w usuwaniu blizn, odgrywają środki farmakologiczne, dozowane bezpośrednio na uszkodzoną skórę, w postaci maści, kremów i żelów.

Samousuwanie blizn

Z większością blizn nasz organizm radzi sobie sam. Usuwanie blizn potrzebne jest w przypadku blizn bardzo dużych, rozległych głębokich, powodujących przykurcze, zaczerwienionych i zgrubiałych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *