Trądzik na plecach

Trądzik na plecach

Wypryski na plecach to jeden z objawów trądziku pospolitego. Przyczyną pojawiania się wyprysków jest nadmierna ilość naturalnego łoju skórnego, gromadząca się wokół mieszków włosowych. Sebum gromadzi się tam, ponieważ kolejnym objawem trądziku jest rogowacenie skóry uniemożliwiające wydostawanie się sebum na zewnątrz. Przy zaczopowanych mieszkach włosowych powstają idealne warunki do namnażania się bakterii, które z kolei powodują odczyn zapalny. Postaciami tego odczynu są właśnie wypryski widoczne na plecach. Trądzik pospolity atakuje górne części pleców, czyli okolice ramion. Trądzik pospolity usytuowany na plecach może mieć podłoże genetyczne. Krótko mówiąc, można urodzić się z tendencją do tego schorzenia. Trądzik na plecach w wieku dojrzewania nie jest patologią. Wtedy jest to skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Trądzik jest schorzeniem, jeśli nie zanika po okresie dojrzewania. Z trądzikiem na plecach w wieku dojrzałym zmagają się osoby z cerą tłustą. Cera taka wymaga specyficznej pielęgnacji.

Leczenie trądziku na plecach

O rodzaju leczenia tej choroby decyduje lekarz dermatolog. Przy łagodnym przebiegu choroby wystarczają łagodnie działające środki ogólnodostępne lub dostępne w aptekach na receptę. Przy bardziej zaostrzonym przebiegu choroby, konieczna jest kuracja antybiotykowa. Trądzik na plecach można leczyć antybiotykami stosowanymi miejscowo lub zażywanymi doustnie. Antybiotyki miejscowe mają postać kremów, żeli, płynów i maści. W niektórych przypadkach, leczenie trądziku pospolitego, a więc i zmian na plecach, polega na przyjmowaniu hormonów.

Profilaktyka przeciwtrądzikowa

Osobom zmagającym się z trądzikiem na plecach odradza się noszenie obcisłych ubrań. Szczególnie podczas lata, skórze trądzikowej służy lekka, przewiewna, luźna i oddychająca bawełna. Zaleca się także częste kąpiele i unikanie promieni słonecznych. Do codziennego mycia skóry, proponuje się specjalistyczne żele myjące.

Herbatki na trądzik

Objawy trądziku na plecach można zminimalizować dzięki systematycznemu piciu naparów ziołowych. Szczególnie przydatne są tu herbatki z bratka polnego. Kuracja ziołowa nie da jednak szybkiego efektu. Chcąc coś osiągnąć, trzeba przyzwyczaić się do długiego picia ziół lub zażywania tabletek z wyciągami ziołowymi.

Laser na trądzik

Trądzik na plecach eliminuje się także przy użyciu światła lasera. Światło to rozgrzewa skórę, niszczy bakterie i odtyka zaczopowane mieszki włosowe. Dzięki temu możliwe jest szybkie i efektywne usuwanie zmian trądzikowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *