Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy

Czym jest trądzik młodzieńczy? Trądzik młodzieńczy nie jest schorzeniem skóry. Wypryski ropne, jakie pojawiają się na podbródkach, nosach i czołach młodych ludzi, są czymś normalnym, choć bardzo nieestetycznym, uciążliwym, a nawet bolesnym. Ropne zmiany na skórze są skutkiem prawdziwej burzy hormonów, jaka ma miejsce w każdym dojrzewającym organizmie. Bezpośrednią przyczyną zmian, jest nadmierna ilość wytwarzanego łoju i rogowacenie ujść mieszków włosowych. Nagromadzony pod skórą łój, nie może wydostać się na zewnątrz, dlatego właśnie powstają zaskórniki i odczyny zapalne, mające postać wyprysków i grudek. Czasami dochodzi do powstania zmian torbielowatych, po których pozostają blizny. Trądzik młodzieńczy zwany pospolitym, atakuje nie tylko twarze, ale także plecy i klatki piersiowe dorastających ludzi.

Przeciwdziałanie trądzikowi

Nie da się całkowicie zapobiec trądzikowi młodzieńczemu. Można jednak złagodzić nieco jego przebieg i sprawić, że na skórze będzie pojawiać się mniej krost. Najważniejsza jest tu higiena przeciwtrądzikowa skóry, która polega na systematycznym oczyszczaniu skóry. Oczyszczanie skóry można wykonywać metodami domowymi lub stosując specyfiki dostępne w drogeriach i aptekach. Do najbardziej znanych domowych sposobów przeciwdziałania trądzikowi młodzieńczemu, należą maseczki z aspiryny i jogurtu, drożdży i mleka, cebuli z oliwą, i miodu z oliwą i cytryną. Przebieg trądziku będzie łagodniejszy, jeśli zastosuje się systematyczną terapię ziołową, czyli picie naparu z bratka polnego. Producenci kosmetyków, produkują oddzielne linie specyfików, przystosowanych do oczyszczania z trądziku młodej skóry. Nastolatki walczące z trądzikiem, mają do swojej dyspozycji kremy, maseczki, peelingi, żele i płyny myjące do twarzy.

Leczenie trądziku

Profesjonalne leczenie trądziku młodzieńczego jest wskazane w przypadkach ostrego przebiegu tego zjawiska. Ostry przebieg trądziku młodzieńczego, to nieustannie pojawiające się olbrzymie ilości ropnych, głębokich i bolesnych wyprysków, na które nic innego nie działa. Leczenie trądziku młodzieńczego polega na przyjmowaniu leków przeciwtrądzikowych przepisywanych na receptę. Najnowszą metodą leczenia trądziku młodzieńczego jest laseroterapia. Zabiegi takie wykonuje się w gabinetach dermatologicznych. Laseroterapia polega na oddziaływaniu światłem lasera na zmiany skórne i eliminowaniu ich poprzez niszczenie bakterii i blokowanie wydzielania zbyt dużej ilości sebum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *