Sauna, jak korzystać

Sauna, jak korzystać

Co daje sauna. Wizyty w saunie niosą ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Aby tak jednak było i by pobyt w wilgotnym i nagrzanym pomieszczeniu nie skończył się pogorszeniem samopoczucia, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Z sauną nie ma żartów. Jest to bowiem pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki klimatyczne. Można powiedzieć, że warunki te są ekstremalne. We wnętrzu sauny jest bardzo gorąco, a temperatura może tu sięgać stu dziesięciu stopni. Sauna oferuje wymarzone warunki do tego, by organizm mógł oczyścić się z toksyn i zrelaksować. W saunie redukują się napięcia i usztywnienia mięśni. Pobyt w saunie korzystnie wpływa na stan i funkcjonowanie stawów.

Zasady korzystania z sauny

Zanim wejdzie się do sauny, koniecznie trzeba poddać się kąpieli pod natryskiem. Jest to ważne, ponieważ oddziaływaniu gorąca i wilgoci można poddać jedynie oczyszczoną skórę. Wysoka temperatura panująca w saunie nie jest obojętna dla skóry: powoduje rozszerzanie się porów i intensyfikuje pracę gruczołów łojowych. Tym samym z organizmu zostają wydalone zalegające w nim toksyny. W wielu saunach kładzie się brzozowe witki. Korzystanie z nich nie jest konieczne, ale korzystne dla zdrowia. Witkami delikatnie biczuje się skórę, w celu poprawienia ukrwienia jej. Kolejna zasada dotyczy czasu przebywania w saunie. Otóż czas tam spędzony nie powinien przekraczać piętnastu minut. Pierwsza wizyta w saunie powinna być krótsza. Wysoka temperatura i wilgotność to szok dla organizmu i trzeba się do nich stopniowo przyzwyczajać. Pogorszenie samopoczucia podczas przebywania w saunie, zawroty głowy, mroczki, czy omdlenia, są sygnałem, że należy wyjść na zewnątrz. Nigdy nie wiemy jak zareaguje na saunę nasz organizm. Dlatego, zwłaszcza na początku, trzeba być czujnym i reagować na każdy niepokojący objaw. Na godzinę przed wizytą w saunie trzeba wypić dość dużo wody. Jest to konieczne, ponieważ w wysokiej temperaturze może dojść do odwodnienia organizmu. Odwodnienie jest tu skutkiem nadmiernego pocenia się. Po skończonej wizycie w saunie, trzeba uzupełnić ilość wody w organizmie. Przed korzystaniem z sauny nie należy spożywać zbyt obfitych posiłków, pić kawy i alkoholu.

Korzystanie z sauny, efekty

Sauna poprawia samopoczucie, oczyszcza organizm z toksyn, relaksuje i rozluźnia. Stosuje się ją także podczas odchudzania, jako sposób na szybsze pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *