Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy, to przypadłość skórna, polegająca na nieestetycznych zmianach naskórka. Zmiany te mają postać wrzecionowatych pasm, dobrze widocznych na powierzchni skóry. W początkowym stadium choroby, rozstępy są wypukłe i przypominają obrzęki. Brzydkie znaki na skórze, mogą swędzieć i boleć. Problem jest nieco głębszy, ponieważ zmiany nie powstają w naskórku lecz w skórze właściwej. Rozstępy powstają na skutek gwałtownego rozciągania się skóry w danym miejscu. Skóra ma pewne możliwości rozciągania się. Ma je, dzięki włóknom kolagenowym. W chwili, gdy rozciąganie następuje zbyt gwałtownie i szybko, skóra nie nadąża z produkcją tych włókien. Można powiedzieć, że zostaje poprzerywana. Rozstępy, to jedna z typowych przypadłości czasu ciąży. Skóra na brzuchu, jest wówczas zmuszana, do bardzo szybkiego rozciągania się. Rozstępy, nie pojawiają się u wszystkich kobiet. Ich pojawienie się uzależnione jest od wrodzonych tendencji, stylu życia, tempa rozrastania się brzucha i działań profilaktycznych.

Rozstępom można zapobiec

Odpowiednio wcześnie podjęte odpowiednie działania, mogą zapobiec rozstępom lub zmniejszyć ich intensywność. Ważnym elementem jest tu kontrola zmiany wagi ciała. Nie zawsze się to udaje, ale przy odpowiedniej diecie, można uniknąć szybkiego przyrostu wagi ciała. Im szybciej się tyje, tym skóra ulega szybszemu rozciąganiu się. Jeśli nie wiemy jak zaplanować dobrą dietę na ciążę, warto skonsultować to z dietetykiem. Najgorsze, co można zrobić, to jedzenie podczas ciąży za dwoje. Na stan skóry podczas ciąży, dobrze działają witaminy A,B5, E i PP oraz mikroelementów, takich jak cynk i krzem. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie, gotowe mieszanki witamin i mikroelementów.

Kosmetyka skóry w ciąży

Podczas ciąży, skóra na brzuchu i nie tylko, narażona jest na szybszą utratę elastyczności i jędrności. Warto więc przygotować ją i wzmocnić. Na rynku dostępne są preparaty, które przeciwdziałają rozstępom. Są to kremy, żele i olejki. Najlepiej na skórę, działają substancje pochodzenia roślinnego, a wśród nich biostymina, elastyna i kolagen. W narażoną na rozstępy, skórę piersi, ramion, bioder, ud, pośladków i brzuchów, dobrze jest nanosić preparaty sporządzone na bazie naturalnych kwasów owocowych, tak zwanych alfahydroksykwasów.

Rozstępy po ciąży, usuwanie

Jeśli po ciąży, na skórze pozostały brzydkie rozstępy, można usunąć je, przy pomocy peelingów chemicznych, mikrodermabrazji, mezoterapii lub lasera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *