Olejek tatarakowy

Olejek tatarakowy

Tatarak zwyczajny, to roślina, która przywędrowała do Europy z Azji Środkowej. Znamy ją wszyscy, gdyż można spotkać ją na całym obszarze naszego kraju. Tatarak porasta brzegi moczarów i wód stojących. Jest dużą rośliną o długich walcowatych kłączach, mieczowatych i ostro zakończonych liściach, z kolbowatymi kwiatostanami. Kwiatki ma drobne a nasze warunki klimatyczne nie pozwalają mu na owocowanie. Dobrodziejstwem tataraku jest wytwarzany przez tę roślinę olejek eteryczny. To jednak nie wszystko. Zebrane, oczyszczone, umyte, wysuszone i sproszkowane kłącza tataraku, stanowią wspaniałą i aromatyczną przyprawę kuchenną.

Olejek tatarakowy

Olejek eteryczny tataraku uzyskuje się poprzez poddanie destylacji kłączy rośliny. Tatarakowy olejek eteryczny jest bardzo bogaty, gdyż zawiera kilkadziesiąt cennych składników.

Olejek tatarakowy na układ pokarmowy, drogi żółciowe i moczowe

Kłącze tatarakowe dostarcza wiele substancji, korzystnie wpływających na czynności układu trawiennego. Z tego względu produkuje się wiele preparatów doustnych, zawierających olejek tatarakowy. Preparaty te działają także ochronnie na błonę śluzową żołądka. Ponadto wzmagają apetyt i przyspieszają wydzielanie soków żołądkowych. Tatarak zaleca się w przewlekłych i niezbyt nasilonych zaburzeniach trawienia, w lekkiej nadkwasocie i zaburzeniach łaknienia. Tatarak znajdziemy w składzie leków takich jak Calmagina, Wikalina i Gastro. Napary z tataraku działają korzystnie na nadmiernie napięte mięśnie gładkie układu pokarmowego, dróg żółciowych i układu moczowego. Kłącze tataraku znajdziemy w składzie mieszanek, eliminujących problemy z drogami moczowymi na przykład w Urogranie. Tatarak przeciwdziała więc chorobie wrzodowej żołądka, chroni przed wzdęciami. Ponadto, poprawia przepływ żółci w organizmie.

 Olejek tatarakowy na wzmocnienie i uspokojenie

Zawarte w olejku tatarakowym substancje aktywne, działają wzmacniająco i uspokajająco. Działanie to jest naturalne i delikatne.

Olejek tatarakowy na włosy

Olejek tatarakowy eliminuje stany zapalne i podrażnienia skóry głowy. Ma działanie bakteriobójcze, ściągające i przeciwzapalne.

Olejek tatarakowy na bóle

Olejek eteryczny pozyskiwany z kłączy tataraku działa przeciwbólowo w takich schorzeniach jak: reumatyzm, artretyzm, i skaza moczanowa.

Olejek tatarakowy, przeciwwskazania

Jak dotąd, nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań, do wewnętrznego i zewnętrznego stosowania olejku tatarakowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *