Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy, to najczęściej kupowany olejek eteryczny. Niemal każdy używa go w różnych celach. Olejek ten lubimy głównie za jego bardzo wyraźny, orzeźwiający i przyjemny zapach. Kupujemy go pod różnymi postaciami. Sam olejek używamy jako zapach do kominków ze świeczkami. Z lubością używamy kosmetyków, do których jest dodawany: mydeł do rąk, żeli pod prysznic, płynów i olejków do kąpieli. Olejek eukaliptusowy pozyskuje się z liści najwyższego drzewa na świecie, jakim jest eukaliptus. Aby wyprodukować olejek, trzeba liście te poddać destylacji przy pomocy pary wodnej.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego

Olejek ten stosowany jest zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. W medycynie, wykorzystuje się go do inhalacji poprawiających drożność górnych dróg oddechowych. Woń olejku eukaliptusowego działa pozytywnie na nastrój i samopoczucie: rozluźnia, odpręża, uspokaja i redukuje napięcie. Dlatego znajduje on szerokie zastosowanie w aromaterapii.

Jak działa olejek eukaliptusowy?

Cenione tak przez wszystkich działanie olejku eukaliptusowego, zawdzięczamy obecnej w nim substancji czynnej, zwanej eukaliptolem. Ta silnie działa przeciwbakteryjnie. Eukaliptol działa wykrztuśnie. Oprócz tego silnie pobudza produkcję śluzu, co ma duże znaczenie przy przeziębieniu i infekcjach górnych dróg oddechowych. Olejek eukaliptusowy bogaty jest w wiele substancji działających przeciwzapalnie. Poza tym, w olejku tym występują substancje działające rozkurczowo.  Eteryczny olejek z liści eukaliptusa jest cennym lekiem wspomagającym leczenie poważnych infekcji dróg oddechowych, takich jak zapalenie płuc i oskrzeli. Substancje w nim zawarte, pobudzają ruchy rzęsek w wąskich kanalikach, dzięki czemu śluz łatwiej się odrywa, a kanaliki stają się drożne. Zapach eukaliptusa chętnie wdychamy, gdy nasz nos zatkany jest przez katar. Olejek eukaliptusowy uwalnia nos od zalegającego w nim śluzu i przynosi ulgę w oddychaniu. Dodaje się go do sztyftów używanych podczas kataru i nasącza chusteczki higieniczne. Właściwości przeciwzapalne olejku eukaliptusowego, pozwalają na stosowanie go podczas infekcji jamy ustnej i warg. Wyciąg z eukaliptusa zawierają żele na dziąsła i maści na opryszczkę. Olejek eukaliptusowy, działa także przeciwgorączkowo i rozgrzewająco. Podczas przeziębienia smaruje się nim klatkę piersiową i plecy, bo działa napotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *