Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy pozyskuje się inaczej niż inne tego typu substancje. Wszystkie pozostałe olejki eteryczne otrzymuje się z destylacji wybranych części roślin z parą wodną. Innymi słowy, pozyskuje się je na gorąco. Olejek z cytryny uzyskuje się bez podgrzewania czegokolwiek, na zimno, a daje nam go skórka cytrynowa. To jemu właśnie zawdzięczamy świeży i piękny zapach, jaki odczuwamy przechodząc obok sklepowych koszy lub półek z cytrynami. Olejek tłoczony ze skórki cytrynowej wykorzystywany jest w leczeniu zapachami, czyli aromaterapii. Ze względu na jego walory zapachowe i lecznicze, znajduje on szerokie zastosowanie. Z olejku cytrynowego równie chętnie korzysta medycyna naturalna, przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, a nawet spożywczy. Eteryczny olejek cytrynowy najbardziej ceni się za jego naturalne właściwości antyseptyczne. Substancje aktywne zawarte w tym olejku, szybko i skutecznie niszczą mikroorganizmy żyjące zarówno na powierzchni skóry, jak i te, które gnieżdżą się w ranach i miejscach objętych stanami zapalnymi. Olejek ten stosuje się bardzo często, ze względu na jego długotrwałe i skuteczne działanie. Olejek ten jest lotny, to znaczy, że jego cząsteczki po podgrzaniu łatwo rozprzestrzeniają się w powietrzu, nie tracąc przy tym swoich leczniczych właściwości.

Zastosowanie olejku z cytryny

Ze względu na przedłużone działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, olejek ten znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skóry, ran i stanów zapalnych. Wykorzystuje się go jako środka odkażającego, oczyszczającego rany i przyspieszającego gojenie. Olejek cytrynowy leczy także choroby zapalne jamy ustnej i gardła. Ma on bowiem właściwości oczyszczające błony śluzowe. Aby wyleczyć zapalenie błon wyścielających jamę ustną i gardło, trzeba kilka razy dziennie płukać je wodą z kilkoma kroplami olejku.

Środek dezynfekujący

Olejek ten jest z powodzeniem stosowany jako środek dezynfekujący pomieszczenia, w których wykonuje się różne zabiegi. Aby zdezynfekować sale szpitalne, gabinety zabiegowe lub pomieszczenia mieszkalne, wystarczy dodać kilka kropel olejku do wody i pozostawić na noc. Dla zwiększenia efektu, olejek zmieszany z wodą można umieścić w kominku aromaterapeutycznym i podgrzać. Olejek cytrynowy doskonale zdezynfekuje podłogę. Aby po umyciu pozostała ona naprawdę czysta, wodę do mycia należy wzbogacić niewielką porcją olejku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *