Masaż

Masaż

Czym jest masaż? Masaż to rodzaj zabiegu fizjoterapeutycznego, podczas którego dochodzi do sprężystego odkształcania tkanek. Masaż to zespół ruchów, w których wywiera się nacisk na poszczególne tkanki. Ucisk na tkanki jest regulowany kierunkiem ruchu, jego tempem i siłą. Masaż przebiega zawsze zgodnie z tym, jak biegną naczynia krwionośne, mięśnie i tkanki określonej części ciała. Masaż musi być rytmiczny i nie powinien rozciągać skóry. Masaże klasyczne wykonuje się przy pomocy dłoni. Istnieje wiele rodzajów masaży. Rodzaje te wyznaczone są przez cele określonych zabiegów.

Rodzaje masaży

Najczęściej stosowanym masażem jest masaż klasyczny, zwany też leczniczym. Masaż ten ma na celu likwidację skutków jakichś urazów. Kolejna kategoria masaży, to masaże relaksacyjne. Masaże takie służą głównie odprężeniu, zmniejszeniu napięcia i poprawie samopoczucia ogólnego. Masaże dzielimy też ze względu na to, czego dotyczą. I tak, mamy masaże miejscowe i ogólne. Masaże takie mogą dotyczyć całego ciała, lub wybranych jego części.

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny składa się z kilku etapów. Chodzi o to, by oddziaływanie na tkanki było coraz silniejsze. Podczas masażu ciało pacjenta jest głaskane, klepane, uciskane, poddawane wibracjom itp. Oddziaływanie lecznicze polega przede wszystkim na stymulacji krążenia krwi w bardzo małych naczyniach krwionośnych. Masaż leczniczy eliminuje wiele dolegliwości fundowanych nam przez nieprawidłowo działające mięśnie i stawy. Z masażu leczniczego korzysta obecnie coraz więcej osób w coraz młodszym wieku. Na złą kondycję mięśni i stawów ma wpływ siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna.

Masaż limfatyczny

Ta specyficzna odmiana masażu, stosowana jest u osób, które narzekają na zalegające w organizmie płyny ustrojowe. Zaleganie płynów objawia się obrzękami. Masaż limfatyczny jest powolny i delikatny. Na skutek powolnych ruchów, płyny przemieszczane są w miejsca, z których łatwiej są wydalane.

Masaż relaksacyjny

Kto dziś umie się relaksować? A kto ma na to czas? To właśnie brak czasu i umiejętności odprężenia się, powodują, że coraz częściej potrzebujemy w tym względzie fachowej pomocy. Pomocą taką mogą być masaże relaksacyjne. Są to delikatne masaże, z dodatkowymi atrakcjami, takimi jak nastrojowa muzyka, światło świec czy olejki zapachowe. Zadaniem takich masaży, jest dostarczenie zmęczonemu i napiętemu człowiekowi, przyjemnych i uspokajających bodźców naturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *