Leczenie żylaków kończyn dolnych

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Jak mówi sama nazwa opisywanego tu schorzenia, żylaki kończyn dolnych dotyczą stanu żył znajdujących się w nogach. Brak ruchu związany z częstym przebywaniem w pozycji siedzącej lub stojącej, powoduje zaburzenia ruchu krwi w naczyniach krwionośnych. Naczyniami tymi są żyły różnych rodzajów, począwszy od maleńkich żyłek zwanych naczyniami włosowatymi, aż po duże i grube żyły widoczne gołym okiem. Żylaki kończyn dolnych atakują najpierw maleńkie żyłki, stąd na nogach pojawiają się małe ciemne punkciki i kreseczki, zwane pajączkami. Nieleczone żylaki rozrastają się i dotykają dużych żył. W kolejnych stadiach choroby, są one doskonale widoczne na nogach. Żylaki nóg są nie tylko nieestetyczne, ale także szkodliwe dla zdrowia. Zaleganie krwi w chorych żyłach prowadzić może do stanów zapalnych, owrzodzeń, a nawet zatorów.

Leczenie żylaków kończyn dolnych.

Leczenie tej dolegliwości trzeba rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Na początkowym etapie rozwoju choroby, gdy na nogach widoczne jest zaledwie kilka pajączków, należy zacząć nosić rajstopy lub pończochy antyżylakowe. Należy też zażywać jak najwięcej ruch. Rozwojowy żylaków sprzyja trzymanie nóg skierowanych ku dołowi. Stojąc oczywiście nie da się tego uniknąć, ale siedząc należy stosować podpórki i podnóżki umożliwiające wyprostowanie nóg. Leczenie żylaków kończyn dolnych polega także na przyjmowaniu odpowiednich leków przepisanych przez lekarza.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych.

Istnieją dwie metody usuwania żylaków kończyn dolnych. Metoda tradycyjna polega na rozcięciu skóry, dotarciu do chorej żyły, podwiązaniu jej w pachwinie i pod kolanem, następnie usunięciu uszkodzonego fragmentu. Jest to zabieg chirurgiczny, który – jak każda operacja, może powodować komplikacje i wymaga kilkunastodniowej rekonwalescencji w szpitalu. Najnowszą metodą pozbywania się żylaków jest laserowe usuwanie uszkodzonych żył. Podczas zabiegu, do żyły wprowadza się światłowód, który uszkadza ją. Po jakimś czasie (kilku dniach ) uszkodzona żyła znika samoistnie. Zabieg laserowego usuwania żylaków jest przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych, trwa około pół godziny i nie wymaga pobytu na oddziale. Efekty jednego i drugiego zabiegu są podobne, z tą różnicą, że po laserze nie trzeba czekać na zagojenie się blizn, wyciąganie szwów itp. W miejscach usuniętych chirurgicznie lub uszkodzonych laserowo żył, żylaki nie pojawiają się.

Wskazania i przeciwwskazania.

Wskazaniem do chirurgicznego lub laserowego usunięcia żylaków kończyn dolnych jest wynik badania wskazujący na poważne zaburzenia przepływu krwi w żyłach nóg. Przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów są problemy z krzepnięciem krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *