Usuwanie brodawek

usuwanie-brodawek

Brodawkami nazywamy zmiany pojawiające się na skórze, za których powstanie odpowiada wirus brodawczaka. Zmiany te są bardzo widoczne, ponieważ są wypukłe i ciemne. Najczęściej występują w skupiskach, atakując palce rąk, wierzchnie części dłoni, twarz, szyję, łokcie, kolana lub stopy. Brodawki są zaraźliwe, ponieważ wirus ten bardzo łatwo się przenosi. Miejscem występowania brodawek są często palce u rąk, co podnosi ryzyko zarażenia. Dłońmi przecież witamy się, dotykamy wiele wspólnych przedmiotów itp. Brodawki równie łatwo przenoszą się z jednego palca na inny, co utrudnia pozbycie się ich. Leczenie brodawek jest trudne i często mało efektywne.

Brodawki i ich rodzaje

Brodawki zwane zwykłymi pojawiają się na palcach, kolanach, skórze głowy, łokciach i twarzy. Na podeszwach często wykwitają brodawki zwane podeszwowymi. W tym samym miejscu lokują się skupiska bardzo drobnych brodawek, zwane brodawkami mozaikowatymi. Na twarzy i górnych częściach dłoni, wykwitają brodawki płaskie. Na wargach, powiekach, twarzy i szyi, często pojawiają się brodawki zwane nitkowatymi. Osobną grupę stanowią brodawki wyrastające na narządach płciowych, zwane kłykcinami.

Usuwanie brodawek

Istnieje kilka sposobów usuwania brodawek. Niektóre z nich stosuje się w gabinetach kosmetycznych, inne tylko w gabinetach lekarskich. Najłagodniejszymi sposobami stopniowego usuwania brodawek, są preparaty przeznaczone do smarowania ich. Przepisuje je lekarz chorób skórnych. Substancją działającą na brodawki jest tu kwas mlekowy lub salicylowy. Niektóre brodawki usuwa się stopniowo, naklejając na nie plastry z kwasem salicylowym. Brodawki usuwa się także ostrzykując je roztworem bleomycyny.

Krioterapia na brodawki

Krioterapia to usuwanie brodawek, poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu. Poddane działaniu zimna brodawki, ulegają zniszczeniu.

Usuwanie brodawek poprzez łyżeczkowanie

To jedna z najczęściej stosowanych metod. Brodawki wyłuskiwane są ze skóry, a miejsca po nich zostają dokładnie wyczyszczone. Metoda ta nie jest stuprocentowo skuteczna. Wyłyżeczkowane brodawki lubią odrastać.

Laser na brodawki. Światło lasera uszkadza komórki brodawek i wypala je. Laserowe usuwanie brodawek skuteczne jest w przypadku zmian występujących na stopach.

Chroń się przed brodawkami

Profilaktyka przeciw brodawkom, to przede wszystkim częste mycie rąk i używanie klapek na basenach, w solariach i szatniach.

GD Star Rating
loading...

Popularne zabiegi:

  1. Usuwanie rozstępów
  2. Usuwanie owłosienia
  3. Usuwanie pieprzyków
  4. Jonoforeza wskazania
  5. Usuwanie blizn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha Captcha Reload

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zobacz także: skarpety sportowe, ,