Grzybica stóp – leczenie

Grzybica stóp – leczenie

Jedną z najczęściej występujących chorób stóp, jest grzybica. Czym jest grzybica stóp i czym się objawia? Grzybicą stóp nazywamy zakażenie grzybami, którego skutki obejmują przestrzenie między palcami i podeszwy. Grzybica jest trudna do zwalczenia, ponieważ za jej pojawienie się odpowiada wiele różnych typów grzybów. Problem polega na tym, że trudno stwierdzić, który lub które z dermatofitów, powodują grzybicę u danej osoby. Grzybica widoczna jest na powierzchni skóry, jako ciemniejsze plamy. Czasami wykwity grzybicze wydzielają charakterystyczny zapach. Grzybica może także powodować swędzenie. Grzybica nie znika sama, tak jak się pojawia. Wręcz przeciwnie, nie leczona przenosi się na inne obszary, na przykład paznokcie. Na grzybicę stóp skarży się około trzydzieści procent społeczeństwa.

Rozwój grzybicy stóp

Grzyby wyjątkowo dobrze, szybko i chętnie rozwijają się tam, gdzie jest wilgotno i ciepło. Nic więc dziwnego, że tak łatwo utrzymują się na stopach, które się pocą, a przy tym odziane są w obuwie. Szczególnie ciepło i wilgotno jest pomiędzy spoconymi lub nie dokładnie wytartymi palcami. Najczęstszą przyczyną grzybicy stóp jest przegrzewanie lub częste zawilgocenie ich. Stopy przegrzewają się i wilgotnieją w zbyt ciasnym obuwiu lub w skarpetkach wykonanych ze sztucznych tworzyw. Grzybicy stóp sprzyja wielogodzinne noszenie zamkniętego obuwia, na przykład w pracy. Grzyby wnikają także w głąb naskórka. Dzieje się tak, gdy na stopach występują drobne ranki i zadrapania.

Leczenie grzybicy stóp

Grzybicę stóp można leczyć ogólnie dostępnymi preparatami. W każdym z nich, znajdują się substancje niszczące kilka gatunków grzybów. Jest więc spore prawdopodobieństwo, że trafi się na tę właściwą. Jeśli leczenie takie nie przynosi rezultatów, nie ma sensu dalsze eksperymentowanie z kolejnymi preparatami kupowanymi bez recepty, ponieważ większość z nich, zawiera te same substancje. W takich wypadkach skutecznymi lekami mogą być kremy, maści, a nawet tabletki, przepisywane przez lekarza dermatologa. Leczenie grzybicy stóp, obejmuje także zmianę trybu życia, czyli inne niż do tej pory, dbanie o stopy. Leczenie grzybicy stóp nigdy nie daje trwałych efektów. Grzybica należy do schorzeń, które nawracają. Trzeba więc dokładnie obserwować stopy i reagować na każdą najmniejszą oznakę nawrotu choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *