Domowe sposoby na trądzik

Domowe sposoby na trądzik

Cera tłusta ze skłonnością do trądziku, wymaga systematycznej i specyficznej pielęgnacji. Pielęgnację tę można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy jest łatwy, szybki i nie pracochłonny. Polega bowiem na nabywaniu w drogeriach lub aptekach, preparatów kosmetycznych lub leczniczych, przystosowanych do oczyszczania cery z zaskórników i do przeciwdziałaniu wypryskom. Istnieje całe mnóstwo gotowych specyfików ułatwiających walkę z trądzikiem. Należą do nich kremy, płyny i żele myjące, toniki, peelingi i maseczki. Preparaty gotowe to nie wszystko. W domu posiadamy bowiem wiele składników, z których samemu można stworzyć tanie i naturalne kosmetyki działające przeciwtrądzikowo. Kosmetyki sporządzane w domu są w pełni naturalne, to znaczy pozbawione substancji barwiących, zapachowych, poprawiających zapach, konsystencję, spieniających itp. Nie ma w nich również substancji konserwujących, bo są niepotrzebne. Domowy kosmetyk sporządza się wtedy, gdy jest potrzebny i tylko tyle ile się jednorazowo zużyje.

Leki z domowej apteki

Na trądzik, a raczej przeciw niemu doskonale robi maseczka sporządzona z aspiryny. Zawarty w niej kwas salicylowy oczyszcza kanaliki skórne i rozjaśnia cerę. Naturalne właściwości antybakteryjne ma także miód, ale tylko ten prawdziwy. Walka z trądzikiem będzie efektywna, jeśli uzbroimy się w sok z liści aloesu. Liście rośliny można przykładać do wyprysków lub smarować je sokiem. Wypryski stają się mniejsze i łagodnieją pod wpływem kontaktu z drożdżami. Antybakteryjne działanie ma także maseczka sporządzona z cynamonu.

Jak to zrobić?

Maseczka z aspiryny: kilka tabletek kruszymy i rozpuszczamy w jogurcie naturalnym. Nakładamy na twarz i trzymamy 15 minut, po czym spłukujemy. Maseczka z miodu, to miód zmieszany z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny, trzyma się ją na twarzy około kwadransa. Cynamon – jedną łyżeczkę – łączymy z miodem lub jogurtem naturalnym, trzymamy na twarzy nie dłużej niż kilka minut. Cynamon ma silne działanie, przy nieostrożnym stosowaniu może podrażnić skórę. Maseczkę drożdżową sporządzamy z drożdży w kostce połączonych z mlekiem. Powstałą masę trzymamy na twarzy jakiś kwadrans i spłukujemy.

Zioła na trądzik

W walce z trądzikiem, doskonałą bronią są zioła, a przede wszystkim bratek polny. Napar z bratku polnego pity regularnie, skutecznie zwalcza trądzik. Dla nieznoszących herbatek ziołowych, wyciąg z bratka polnego dostępny jest w tabletkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *