Choroby paznokci

Choroby paznokci

Gdy paznokcie chorują.Paznokcie to fragment ciała, jak każdy inny. A zatem i one od czasu do czasu, mogą zachorować. Powszechne problemy związane z paznokciami, to najczęściej łamanie się, rozdwajanie, matowy wygląd lub przebarwienia. Dopóki dajemy sobie z nimi radę, przy pomocy ogólnie dostępnych kosmetyków lub suplementów diety, nie ma problemu. Problem zaczyna się wówczas, gdy stan i wygląd paznokci, pogarsza się, mimo zastosowanych środków leczniczych i pielęgnacyjnych.

Na co chorują paznokcie

Istnieje wiele schorzeń paznokci. Do schorzeń tych zaliczają się na przykład: grzybica, zanokcica i drożdżyca. Wszystkie one wymagają konsultacji lekarskiej, a na dodatek, leczy się je długo i trudno. Choroby paznokci są nieestetyczne, bolesne i przewlekłe.

Przyczyny chorób paznokci

Paznokcie zaczynają chorować, w wyniku długotrwałego oddziaływania czynników niszczących. Na osłabienie, zniszczenie i choroby paznokci, może wpływać nieprawidłowe odżywianie się, narażanie ich na częstą wilgoć, częsty i bezpośredni kontakt paznokci ze środkami chemicznymi, częste oddziaływanie niskich lub wysokich temperatur, silny wiatr i mróz, silne promieniowanie słoneczne itp. Płytki paznokciowe, mogą ulegać stopniowemu zniszczeniu, także w wyniku ogryzania ich, braku odpowiedniej pielęgnacji lub częstego zmywania ich acetonem.

Objawy chorób paznokci

Grzybica paznokci objawia się kruchością, łamliwością i matowością płytek. Ponadto, w płytkach robią się pionowe bruzdy. Choroba ta szybko przenosi się z jednego paznokcia na drugi. Leczenie jej polega na smarowaniu paznokci kremem z antybiotykiem lub doustnym przyjmowaniu leków przeciwgrzybiczych. Brodawki paznokci objawiają się ciemnymi lub żółtymi naroślami, pod płytkami lub w ich pobliżu. Brodawki leczy się miejscowo za pomocą płynów, zabiegów chirurgicznych lub krioterapii. Łuszczyca paznokci objawia się kruchością, matowieniem i pofalowaniem płytek. Leczy się ją witaminą A przyjmowaną doustnie oraz maściami salicylowymi i dziegciowymi, stosowanymi miejscowo. Drożdżyca paznokci objawia się zaczerwienieniem i obrzękami, a także wyciekami ropnymi. Płytki stają się sine, tracą połysk i naturalną barwę. Zanokcica paznokci objawia się ropnymi stanami zapalnymi w okolicach płytek. W wyniku tej choroby, dochodzi najczęściej do utraty całej płytki paznokciowej. Zanokcica wymaga leczenia antybiotykowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *