Białe rozstępy

Białe rozstępy

Czym są białe rozstępy. Gdy na skórze pojawiają się białe linie lub pasma i gdy jest ich najwięcej na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach lub ramionach, to mamy do czynienia z tak zwanymi białymi rozstępami. Jak wskazuje nazwa tej przypadłości, coś stało się ze skórą, rozstąpiła się. Oczywiście, nie rozstąpiła się całkowicie, ale pewne jej warstwy uległy pęknięciu. Dlaczego tak się stało? Co stoi za tym problemem? Jakie są przyczyny białych rozstępów?

Białe rozstępy, przyczyny

Za pojawienie się tej przypadłości, odpowiada brak odporności skóry na szybkie i gwałtowne rozciąganie się. W skórze właściwej istnieją komórki, które nadbudowują się, gdy skóra się rozciąga. Nadbudowywanie to trochę trwa i zdarza się, że jest zbyt wolne w stosunku do tempa, w jakim skóra musi się rozciągnąć. Do bardzo szybkiego rozciągania się skóry, dochodzi wtedy, gdy szybko przybieramy na wadze. Rozstępy, to jedna z głównych bolączek, na które skarżą się kobiety w ciąży. W tym czasie, skóra na brzuchu zmuszona jest do szybkiego rozciągania się. Komórki zwane fibroblastami, nie nadążają z produkcją włókien, które uelastyczniają skórę i pozwalają jej się rozciągać. Na poziomie skóry właściwej, pojawiają się pęknięcia, widoczne na powierzchni, jako białe smugi. Przerwane sieci włókien kolagenowych, to właśnie białe rozstępy. Za pojawienie się białych rozstępów, mogą także odpowiadać zaburzenia hormonalne. Zaburzenia takie, mogą być uwarunkowane genetycznie lub powstawać, jako skutek przyjmowania pewnych substancji, na przykład sterydów. Białe rozstępy, to także skutek pozostawania w ciągłym stresie. Pod wpływem napięcia, jakim jest stres, nadnercza wydzielają duże ilości kortyzolu, a on wywołuje rozstępy.

Rozwój choroby

Białe rozstępy nie od razu są białe. W początkowej fazie, mają kolor czerwony, różowy lub siny. Na tym etapie, zlikwidowanie ich jest stosunkowo łatwe. Jest to bowiem początek zanikania włókien kolagenowych, ale nie są one jeszcze poprzerywane. Na różowe, czerwone i sine rozstępy, stosuje się kosmetyki ujędrniające skórę i masaże. Skóra zregeneruje się, jeśli dostarczymy jej w tym czasie, dodatkową porcję kolagenu. Tkanka podporowa zostanie wzmocniona i nie nastąpi jej przerwanie.

Usuwanie białych rozstępów

Usunięcie zbielałych rozstępów jest znacznie trudniejsze. Włókna kolagenowe są już poprzerywane, a nieprawidłowy stan skóry dobrze utrwalony. Masaże i kremy z kolagenem już nie pomogą. Trzeba zastosować intensywne zabiegi odnawiające skórę. Na białe rozstępy stosuje się termo-masaże i głębokie peelingi. Zabiegi takie, wykonuje się w specjalistycznych gabinetach kosmetologii estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *